-
Wiktymizacja Seksualna
Proszę pamiętać, że obecny kurs jest wprowadzający. Został zaprojektowany dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych w Europie pracujących z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat bez wcześniejszego przeszkolenia w zakresie przemocy wobec dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się o bardziej specjalistycznych lub zaawansowanych kursach dla innych typów specjalistów, kontekstów lub studentów, zapoznaj się z dodatkowymi zasobami zaproponowanymi na końcu kursu.
- Wprowadzenie
- Prawdziwa historia
- Definicja
- Częstość występowania
- Wskaźniki
- Co możesz zrobić w reakcji na wykorzystywanie seksualne dzieci?
- Co możesz zrobić, gdy podejrzewasz wykorzystywanie seksualne dziecka?
- Jaka jest procedura w Twoim kraju?
- Profilaktyka
- Sprawdzenie wiadomości
- Zakończenie
- Bibliografia
-
Krzywdzenie Fizyczne I Emocjonalne
-
Przemoc Rówieśnicza
- Wprowadzenie
- Historia Danny’ego
- Czym jest przemoc rówieśnicza?
- Cyberprzemoc
- Inne Formy Przemocy Rówieśniczej
- Częstość występowania przemocy rówieśniczej
- Skutki przemocy rówieśniczej
- Sygnały ostrzegawcze
- Co robić po odkryciu przemocy rówieśniczej?
- Zapobieganie przemocy rówieśniczej
- Podsumowanie
- Ocena wiedzy
- Bibliografia
-
Rezyliencja
-
Certyfikat
-
Dodatkowe Zasoby
Jaka jest procedura w Twoim kraju?
W wypadku ujawnienia lub podejrzenia wykorzystywania seksualnego dziecka mamy moralny (a w niektórych krajach także prawny) obowiązek zgłosić sprawę odpowiednim służbom, aby można było uruchomić skuteczną procedurę ochrony dziecka. Na poniższej mapie możesz zapoznać się z wynikami raportu Unii Europejskiej dotyczącego 18 krajów.
Okazuje się więc niezwykle ważne, aby pracownicy szkoły dobrze znali procedury i kroki, jakie należy podjąć zgodnie z wytycznymi krajowymi. Zaleca się również, aby szkoły opracowały wewnętrzne procedury uwzględniające ich sytuację i warunki.
W większości krajów rola personelu szkoły w wypadku ujawnienia lub podejrzenia wykorzystywania seksualnego dzieci koncentruje się na zgłoszeniu ujawnionych faktów służbom ochrony dzieci oraz udzieleniu dziecku wsparcia emocjonalnego w chwili ujawnienia takich doświadczeń – o czym była mowa w poprzedniej części. Służby ochrony dzieci i wyspecjalizowani profesjonaliści nie mogą podjąć żadnych działań bez informacji ze szkoły oraz innych instytucji pracujących z dziećmi.
Użytecznym zasobem, z jakiego można skorzystać, jest europejski telefon zaufania dla dzieci, który działa we wszystkich krajach europejskich 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Mogą z niego korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, aby zgłaszać wszelkie sytuacje ryzykowne dla dzieci – w wypadku wątpliwości, podejrzeń lub pewności, że dziecko jest zagrożone.
Dziecko Pomoc Liniują Międzynarodowy (Child Help Line International) | 116 111 |
http://www.116111.eu/ |
Jak widzisz, istnieje wiele możliwości. Pamiętaj: BRAK DZIAŁANIA to BRAK OCHRONY.
W wypadku podejrzenia lub ujawnienia wykorzystywania seksualnego dziecka, co byś zrobił zaraz po uzyskaniu takich informacji? Kogo byś zawiadomił?
Proponujemy Ci ćwiczenie polegające na refleksji nad ogólną procedurą, która mogłaby zostać wprowadzona w każdym kraju. Umieść elementy układanki w odpowiednich miejscach, aby otrzymać taką ogólną procedurę, którą następnie trzeba będzie doprecyzować zgodnie z prawem i protokołami obowiązującymi w Twoim kraju.
Rozwiązanie
WAŻNE! W razie wątpliwości, można się skonsultować pod numerem Telefonu dla Nauczycieli i Rodziców 800100100.